Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 11, 2020 in Nie tylko kuchnia |

Na czym polega praca spedytora?

Branża transportowa rozkwita i nic nie wskazuje, by ten stan rzeczy miał się niebawem zmienić. Coraz więcej osób decyduje się na fachowe usługi spedycyjne, a sam zawód spedytora zdobywa coraz większą liczbę zwolenników na całym świecie. Ochotnicy chcą zacząć karierę ze względu na stabilną pracę, a także na możliwości rozwoju i relatywnie wysokie zarobki. Jeśli interesuje Cię zawód spedytora, koniecznie przeczytaj ten artykuł, ponieważ pomoże on podjąć Ci właściwą decyzję. Musisz wiedzieć, że ta branża jest wymagająca i kandydaci na to stanowisko muszą spełniać wiele kryteriów. To nie jest praca dla każdego i wiąże się z wieloma wyrzeczeniami.

Czym zajmuje się spedytor?

Osoba pracująca na stanowisku spedytora zajmuje się wysyłaniem i odbieraniem towarów. Niezależnie, czy jest to spedycja Lublin, czy praca w innym mieście. Do jego zadań należy także załadunek, rozładunek, kwestie związane z ubezpieczeniem, składowanie i udzielanie niezbędnych informacji. Obowiązki spedytora są istotne dla całej firmy, dlatego posadę tę może objąć osoba, która cechuje się odpowiedzialnością i terminowością. Musi on pozyskiwać nowych klientów i przewoźników, obsługiwać zleceniodawców, współpracować z przewoźnikami, na bieżąco śledzić obsługę zleceń, pilnować usług, koordynować cały proces dostarczania towaru. Jak widać spedytor ma na co dzień wiele pracy, a co za tym idzie również stresu i zmartwień. Często to właśnie on jest obarczany za niepowodzenia, które wynikają w transporcie z wielu kwestii. Co ciekawe, nie ma w Polsce studiów przygotowujących do wypełniania tego zawodu, ale istnieją technika spedycyjne, które zapewniają dobry start w przyszłej pracy. Wiele osób nie ma jednak formalnych kwalifikacji, ale doświadczenie zawodowe wyniesione ze stażu pracy, a także kompetencje miękkie.
Ile zarabiają spedytorzy?
Widełki płacowe to rzecz, który każdy chciałby poznać. Okazuje się poziomów zaawansowania jest tu dość sporo i każdy cechuje się inną stawką. Oto jak to wygląda w rzeczywistości. Najmniej zarabia asystent spedytora, bo 3010 zł na miesiąc brutto. Następnie mamy młodszego spedytora, który osiąga zarobki w kwocie 3640 zł na miesiąc brutto. Pozostałe stanowiska to specjalista ds. spedycji z kwotą – 4560 zł, starszy specjalista ds. spedycji – 5280 zł, Kierownik 7090 zł na miesiąc brutto. Jak widać płace plasują się tutaj od najniższej krajowej, aż do całkiem przyzwoitej pensji. Oczywiście zakres obowiązków rośnie, w miarę kolejnych awansów, a kwoty to jedynie mediany, które mogą się różnic ze względu na wielkość firmy, jej położenie i to, jak prosperuje na tle konkurencji.