Jak przechowywać zakwas chlebowy?
Praktyczny przewodnik krok po kroku z poradami, sztuczkami i harmonogramem, jak zrobić, jak używać i jak przechowywać zakwas.
Co to jest zakwas?
Znany również jako kultura zakwasowa, zakwas jest prostą mieszanką mąki i wody, która działa jak naturalny środek zakwaszający. Dzikie drożdże są obecne w każdej mące, a starter to sposób na wyhodowanie ich w formie, którą można wykorzystać do zapiekania. Charakterystyczna kwaskowatość zakwasu pochodzi od bakterii obecnych w zakwasie i może wahać się od bardzo silnej do dość subtelnej. W miarę dojrzewania zakwasu rozwijają się dzikie drożdże i bakterie, dzięki czemu jest on „mocniejszy” i bardziej złożony w smaku.
Do wypieku chleba wystarczy niewielka ilość zakwasu. Dzikie drożdże działają wolniej niż zwykłe świeże drożdże, więc przygotowanie przepisów z zakwasem zwykle trwa dłużej.
Przygotowanie zaczynu na zakwasie to prosty proces łączenia mąki i wody, która jest następnie „karmiona” lub odświeżana większą ilością mąki i wody przez pewien czas, aby zachęcić drożdże do fermentacji i rozwoju bakterii.
Po zakwaszeniu, zakwas przechodzi przez przewidywalny cykl bąbelkowania, rozrasta się do około dwukrotnego rozmiaru, a następnie opada, a zakończenie tego cyklu zajmie podobny czas, jeśli będzie przechowywany w stałej temperaturze.
Co oznacza „nawodnienie”?
Zakwasy są często określane jako „uwodnienie” w procentach, na przykład 100-procentowe uwodnienie zakwasów. Procent wskazuje na uwodnienie mąki w starterze.
Na przykład, starter 100% uwodnienia byłby zrobiony i karmiony równymi ilościami (wagowo) zarówno mąki jak i wody lub 1 częścią mąki i 1 częścią wody.
Nawodnienie startera wpływa nie tylko na jego konsystencję, ale także na szybkość fermentacji. Słabo nawodniony starter będzie gęstszy i wolniej fermentuje, przez co będzie wymagał mniej karmienia.
Przechowywanie zakwasu.
Zakwas można przechowywać w temperaturze pokojowej lub w lodówce.
Jeśli nie zamierzasz codziennie używać zakwasu, najlepiej przechowywać go w lodówce. Aby to zrobić, przygotuj go zgodnie z instrukcją, zamknij słoik, a następnie pozostaw w temperaturze pokojowej na 2-3 godziny (aby pomóc ożywić drożdże) przed umieszczeniem w lodówce do przechowywania. Starter przechowywany w lodówce będzie wymagał “karmienia” tylko raz w tygodniu, aby go utrzymać.
Jeśli codziennie używasz zakwasu, przechowuj go w temperaturze pokojowej. Postępuj zgodnie z powyższymi instrukcjami “karmienia”, a następnie pozostaw go w temperaturze pokojowej. Będziesz musiał „nakarmić” go codziennie (o tej samej porze, jeśli to możliwe).
Zakwas przechowywany w temperaturze pokojowej i podawany codziennie będzie miał łagodniejszy smak niż ten przechowywany w lodówce i podawany raz w tygodniu.
Najnowsze komentarze