Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 23, 2021 in Nie tylko kuchnia |

Posłanie dla koni

Jakie funkcje pełni ściółka?

Ściółka jest głównym elementem podczas hodowli tych dużych zwierząt, małych zwierząt i nawet tych bardzo małych jakimi na przykład mogą być chomiki. Ściółka pełni kilka bardzo ważnych funkcji w hodowli zwierząt, po pierwsze doskonale wchłania płyny oraz idealnie utrzymuje czystość w klatkach i boksach. Po drugie pomaga utrzymać ciepło a nawet przyspiesza jego produkcję, a dzięki temu pojawia się komfort cieplny u zwierzęcia. Zazwyczaj bywa tak, że zwierzę pod kopytami ma istny beton i przebywanie na takiej powierzchni przez długi czas może mieć bardzo złe skutki w przyszłości. Dlatego tak ważne jest aby używać ściółki. Dodatkowo mamy możliwość wybierania odpowiedniego posłania dla naszego zwierzęcia. W taki sposób aby jej użycie było jak najbardziej korzystne. Warto pamiętać, że sama ściółka, nawet najlepsza nie zapewni nam utrzymania zdrowej kondycji zwierzęcia, musimy liczyć się z tym, że będziemy zmuszeni ją co jakiś czas zmieniać.

Którą ściółkę wybrać?

Krótko mówiąc jest wiele rodzajów ściółek, jednak z pośród wszystkich ciężko jest wybrać tą najlepszą. Każda z nich ma swoje wady jak i zalety. Ściółka dla koni musi być wybrana pod odpowiednie wymagania, na które składają się walory żywieniowe tzn. jak będziemy karmić konia, wiek konia który ma bezpośredni wpływ na ciepłotę pomieszczenia. Gdy budynek będzie ocieplony nie ma takiej konieczności aby nasza ściółka była tego rodzaju który pomaga emitować dużo ciepła.

Gdy natomiast budynek nie jest ocieplony warto taką ściółkę zakupić. Załóżmy gdy nasz koń jest w starszym wieku, zapewne może borykać się z różnymi problemami zdrowotnymi. Na ten przykład może posłużyć nam astma, gdy koń choruje na astmę to trociny i wszelkiego rodzaju drobne wióry nie będą dobrym wyborem w dodatku mogą zaszkodzić zwierzęciu. Dlatego w tym przypadku warto rozważyć inną ściółkę niż ściółka wiórowa dla koni. Są one specyficzne pod tym względem, że wytwarzają pył i kurz. Podobnie sprawa wygląda ze słomą. Na szczęście z pomocą przychodzą nam inne ściółki między innymi torf, który idealnie wchłania wilgoć oraz niweluje nieprzyjemny zapach ponad to dobrze utrzymuje ciepło, jednak jest stosunkowo drogi. Do wyboru mamy również len, którego cechuje miękkość oraz dobra izolacja cieplna, w dodatku nie wydziela pyłu i szybko się rozkłada w glebie. Ostatnią ściółką godną uwagi jest pellet, który się nie kurzy, szybko się rozkłada. Jest również najlepszym wyborem dla koni z alergiami. Niestety również jest bardzo drogi.

Ostatnią ze ściółek jest papier czyli tzn. ścinki papierowe które są najtańsze ze wszystkich innych wyżej wymienionych, są miękkie, dobrze lecz nie bardzo dobrze izolują ciepło. Również jest łatwa do przechowywania, jednak należy pamiętać że jest bardzo podatna na wiatr, który może ją roznosić na dużej przestrzeni. Może się również zdarzyć że koń będzie uczulony na farbę drukarską w nich zawartą. Reasumując ściółka dla koni musi zostać dobrana w odpowiedni sposób, biorąc pod uwagę samego konia, w jakim jest wieku i jego stan fizyczny oraz budynek w jakim znajduje się stanie, czy jest ocieplony czy nie. To wszystko wpływa na komfort dla naszego zwierzęcia.