Pages Menu

Categories Menu

Posted by on sie 17, 2020 in Nie tylko kuchnia |

Gdzie utylizować gruz?

Gdzie utylizować gruz?

Likwidacja gruzu po remoncie albo budowie domu stwarza często bardzo duże problemy. Decydując się na roboty budowlane należy w budżecie przewidzieć odpowiednią kwotę za wykonanie takich usług. Wyrzucanie gruzu do pojemników na odpady komunalne jest niedopuszczalne i obciążone karą mandatem do 1500 złotych. Również podrzucanie śmieci do kontenerów wynajętych przez innych ludzi podlega karze. Dlatego należy samodzielnie zadbać o odpowiedni składowanie i wywożenie nagromadzonego gruzy.

Jakie są sposoby na utylizację gruzu?

Jeżeli w obrębie posesji znajduje się plac, na którym można składować gruz to można się pokusić na samodzielne wywiezienie na wysypisko. Należy jednak wziąć pod uwagę transport i załadunek, czasami wielokrotny. Jest to najtańszy sposób na pozbycie się odpadów budowlanych, ale nie najwygodniejszy. Można jeszcze skorzystać z oferty , jaką ma większość gmin w Polsce, a mianowicie bezpłatnie pobrać big bag, czyli wielką torbę o pojemności metra sześciennego, która należy zapełnić resztkami i poczekać na odbiór przez właściwe służby komunalne. Jest to możliwe, jeśli ilość resztek nie jest zbyt wielka.

Dlaczego najlepiej wynająć kontener?

Natomiast przy dużej produkcji gruzu należy pomyśleć o bardziej radykalnym sposobie, jakim jest wynajem odpowiedniego pojemnika. Jeśli chodzi o, kontenery na gruz Warszawa, oferuje wiele firm, które zajmują się tego typu działalnością. Wynajmując kontener można pozwolić sobie na dużo większą produkcję resztek, bez obawy, że zabraknie miejsca w pojemniku. Często należy się liczyć z tym, że brak miejsca na posesji utrudni gromadzenie odpadów, dlatego jeśli chodzi o kontenery na gruz Warszawa, jest miejscem, gdzie najłatwiej wynająć. Do kontenera można wrzucić kawałki betonu, cegły, ceramikę budowlaną, rury ceramiczne, resztki zaprawy, kleju czy tynku.

Czy gruz można ponownie zagospodarować?

Tego typu rzeczy są bardzo często mielone na drobne kawałeczki i ponownie użytkowane, jako wypełniacze do ław fundamentowych czy ogrodzeniowych. Używa się ich do tworzenia rzeźby terenu, jako podstawę pod pagórki, czy skalniaki. Często wykorzystywane są również do tworzenia ścieżek rowerowych, na których najlepiej sprawdza się drobny żwir. Grubsze kawałki znakomicie nadają się do drenaży gleb, pod tereny ogrodowe. Bardzo często zmielony gruz budowlany używany jest do utwardzanie podłóg i posadzek w budynkach, dzięki czemu są bardziej trwały, a ilość wykorzystywanej zaprawy jest mniejsza. Rozdrobniony gruz betonowy wykorzystywany jest również jako utwardzacz do dróg gruntowych w terenach oddalonych od ośrodków miejskich. Jest to znakomity sposób zabezpieczenie traktów przed powstawaniem dołów i kałuż, ułatwiając tym samym przejezdność. Gruzu bardzo często potrzebują Lasy państwowe, które w ten sposób zapobiegają powstawaniu obszarów nieprzejezdnych na terenach leśnych. Często można się spotkać z ogłoszeniami w gazetach, o nieodpłatnym przyjmowaniu gruzu. Jest też znakomity sposób na pozbycie się niepotrzebnych resztek. Jeśli chodzi o kontenery na gruz Warszawa, ma do zaoferowania firmy, które w odpowiedni sposób zutylizują wszelkie części azbestowe, czy puszki po farbach i lakierach, ponieważ nie powinny one trafić do kontenera, gdyż tego typu rzeczy uznaje się jako odpady niebezpieczne i są utylizowane w inny sposób.

Jak nie wolno pozbywać się odpadów budowlanych i co za to grozi?

Należy pamiętać, że nie wolno wrzucać odpadów remontowych do śmietników komunalnych, a tym bardziej wywozić do lasu, gdyż wiąże się to z karą grzywny. Ze względu na ochronę środowiska myśl o wyrzuceniu gruzu do lasu nie powinno się w ogóle pojawić, ale niestety ciągle jeszcze pokutuje w narodzie źle pojmowana oszczędność. Degradacja środowiska i zniszczenie jego walorów estetycznych jest obłożona poważnymi karami. Wiele ośrodków leśnych jest monitorowanych, więc nie ma co liczyć na to, że się przemknie niepostrzeżenie. Poza tym takie zachowanie wiąże się z coraz większym ostracyzmem społecznych, a nie przywalaniem. Odpadu budowlane rozkładają się długo i dlatego pozostawienie ich w lesie niszczy środowisko, dlatego decydując się na prace budowle trzeba mieć na uwadze wydatki związane z właściwym zagospodarowaniem odpadów, w trosce o wspólne dobro, jakim są tereny zielone. Dlatego warto skorzystać z powyższych propozycji, które w zależności od zasobności portfela pozwalają wykorzystać prawidłowe sposoby na pozbycie się niepotrzebnych resztek budowlanych.