Jak zrobić ogórki kiszone na zimę?
Kiszone ogórki należą do najchętniej przyrządzanych, a także zjadanych przetworów. Nic dziwnego, w końcu są o tyle uniwersalne, iż pasują do nieomal każdego obiadu. Najwięksi ich amatorzy nie czekają jednak na obiad, a zjadają ogórki prosto ze słoika. Zdecydowanie warto poznać sposób na przyrządzenie idealnych ogórków kiszonych.
Ogórki kiszone – przygotowanie
W pierwszej kolejności, ogórki należy dokładnie umyć pod zimną wodą. To samo trzeba zrobić z innymi składnikami, czyli z koprem oraz korzeniami chrzanu. Oprócz tego, potrzebny nam będzie również czosnek, jednak w mało kłopotliwym wydaniu, gdyż ząbki wystarczy oddzielić od główki i nie trzeba ich obierać. Do 2 kg ogórków będziemy potrzebować czterech słoików. Słoiki należy dokładnie umyć i wyparzyć. Tak samo postępujemy z nakrętkami. Musimy się również upewnić, że wieczka nie są uszkodzone, gdyż w przeciwnym razie słoik może być nieszczelny, a ogórki się zepsują. Dla usprawnienia warto podzielić dodatki takie jak koper, chrzan i czosnek na porcje w ilości zgodnej z liczbą wykorzystywanych słoików.
Ogórki kiszone – krok po kroku
Zaczynamy od układania na dnie każdego słoika części kopru, czosnku i chrzanu. Teraz możemy zacząć wykładanie ogórków. Najlepiej umieszczać je w pozycji pionowej (jaśniejszą stroną w górę), dzięki czemu zmieści się ich więcej, niż w przypadku układania ich bez większego ładu. Im ciaśniej ułożymy ogórki, tym lepiej. Na wierzch wykładamy pozostałą część dodatków. Następnie zalewamy całość zagotowaną wcześniej wodą z rozpuszczoną w niej solą kamienną. Na 2 litry wody potrzeba 4 łyżki soli. Tak przygotowane ogórki zakręcamy i odstawiamy do zakiszenia. Ogórki kiszone będą gotowe maksymalnie po 20 dniach.
Najnowsze komentarze